Zákonná poistka

zakonna poistkaV prvom rade by ste mali vedieť, čo sa myslí pod slovným spojením zákonná poistka. Zákonná poistka auta slúži na zabezpečenie riešenia problému v prípade jeho vzniku. Môžete si ju nastaviť sami a platiť mesačne, štvrťročne, polročne alebo ročne. Ak sa niečo stane, budete potrebovať peniaze, a vzniknutý problém bude hradený z poistného. Je to tip ako odkladať peniaze bokom, pretože keby ste počas životnosti poistky zaplatili iba 1000 eur, ale potrebovali by ste 3000 eur, poisťovna bude platiť všetko, ak to máte zahrnuté vo vašej poistke.

Potreba zákonnej poistky

Chcete mať poistenie, pretože ak sa niečo stane, budete musieť uhrádzať náklady? Akékoľvek mimoriadne náklady by nepredstavovali problém v prípade, že by ste boli multimilionárom, čo s najväčšou pravdepodobnosťou nie ste, takže toto poistenie budete potrebovať.

Podľa zákona, musíte mať uzavretú poistku na auto, ak ním jazdíte na ceste. Momentálne sa vám to nemusí zdať také nevyhnutné, no ak niekedy budete účastníkom nehody, túto poistku oceníte. Kedykoľvek budete mať nehodu, či už je zapríčinená vami alebo iným autom, trafíte strom alebo niečo iné, poprípade vzniknutá škoda je spôsobená počasím, budete musieť rozbiť vašu pokladničku na opravu vášho auta. Ak by ste nemali zákonné poistenie a vaše auto je celkom zničené, zaplatili by ste veľa peňazí hlavne v prípade, keď je súčet hodnoty auta nižší, ako stojí jeho samotná oprava. To je dôvod prečo sú staršie autá často poistené ľahšie.

Najlacnejšia zákonná poistka na auto

Ak chcete ušetriť peniaze, snažíte sa pravdepodobne nájsť najvýhodnejšiu cenu za zákonnú poistku a jej výpočet. Iste si myslíte, že na poistnom sa dá každý rok ušetriť, ale v dlhodobom horizonte môžete prísť o oveľa viac peňazí. Najlacnejšie povinné zmluvné poistenie je zvyčajne považované za najlepšiu voľbu zákonnej poistky z hľadiska šetrenia. Ak ste čerstvým vodičom, lacné poistenie vás rýchlo naláka a tým značne zúži rozsah výberu. Ak sa však stanete účastníkom nehody, budete musieť platiť viac z vlastného vrecka. Preto je lepšie mať poistenie, ktoré síce stojí trochu viac, ale kryje oveľa viac poistných udalostí.

Defenzívna a bezpečná jazda

Najlepší spôsob ako ušetriť peniaze na poistení online je mať prax v defenzívnej a bezpečnej jazde. Čím viac rokov bez nehody, tým viac znižované budú náklady na vaše poistné. Poisťovne si zisťujú do koľkých nehôd ste sa dostali resp. či ste vôbec niekedy boli účastníkom takejto udalosti. Podľa toho sa na vás budú pozerať ako na niekoho, kto predstavuje vysoké riziko, v opačnom prípade naopak. Teda, ak ste bezohľadný vodič a budete mať väčší počet úrazov a nehôd, pravdepodobne bude nutné platiť za niektoré z nich, najmä ak to bola vaša vina. Rovnako riešenie takýchto nepríjemností bude stáť veľa času a môžete sa dostať do veľkých problémov so zákonom.

Nakoniec sa uistíte, že máte najlepšiu zákonnú poistku, ktorú si môžete dovoliť, riaďte bezpečne a defenzívne a udržiavajte bezpečnosť na cestách. Dúfame, že v čase platnosti poistenia budete dostávať čoraz menšie poistné a tak budete môcť dokázať ako sebe, tak aj poisťovniam, že na cestách ste v bezpečí.

Writen by Karen Roberts

Join the discussion

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *